Jak sprawdzić czy pies ma wściekliznę

Czy pies może zarazić się wścieklizną?

W Polsce stale rejestrowane są nowe, sporadyczne przypadki wścieklizny. Są to zakażenia zarówno zwierząt dzikich, jak i domowych. Tylko dzięki regularnym szczepieniom psów możemy utrzymać tę chorobę pod kontrolą i zminimalizować zagrożenie zarówno dla nas, ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół.

Jak wygląda zwierzę chore na wściekliznę?

Owce i kozy – niepokój, zwiększony popęd płciowy, ochrypłe beczenie, nagły paraliż i zapaść; konie – uderzanie w ściany stajni, drganie mięśni, kolka i częste oddawanie moczu; dzikie zwierzęta – utrata wrodzonego strachu jest głównym objawem.

Jak wygląda zwierzę chore na wściekliznę?

Zwierzęta chore na wściekliznę mogą zachowywać się dziwnie. Niektóre mogą być agresywne, mogą wydzielać więcej śliny niż zwykle, inne mogą poruszać się powoli lub zachowywać się oswojone, pozwalając ci się do nich zbliżyć. Ponieważ dzikie zwierzęta zwykle nie zachowują się w ten sposób, należy unikać kontaktu z nimi.

Po jakim czasie pojawiają się objawy wścieklizny?

Objawy choroby pojawiają się po około 4-8 tygodniach od zakażenia i charakteryzują się dwu- lub trójfazowym przebiegiem: faza zwiastunowa – złe samopoczucie, ból głowy, bezsenność lub wzmożona senność, gorączka, uczucie drętwienia i pieczenia w miejscu ugryzienia, niepokój, drażliwość – faza ta trwa od 2 do 5 dni.

Jak zachowuje się pies chory na wściekliznę?

Temperatura wzrasta, pies liże lub gryzie miejsce ugryzienia, zmienia się zachowanie (brak apetytu, apatia, otępienie, nudności i wymioty), źrenice wyraźnie się rozszerzają (może, ale nie musi wystąpić utrata odruchu źrenicznego).

Czy można przeżyć wściekliznę?

Od wystąpienia pierwszych objawów wścieklizny do śmierci rzadko mija więcej niż siedem dni. W przypadku zakażenia jedynym sposobem na przeżycie jest zaszczepienie się przeciwko wściekliźnie. Aby szczepionka była skuteczna, należy ją podać jak najszybciej po ugryzieniu przez wściekłe zwierzę.

Kamyl Brzeziński
Kamyl Brzeziński/ author of the article
Cześć, jestem twórcą strony twojpiesak.pl. Poświęciłem tę stronę wszystkiemu, co związane jest z opieką i troską o psy. Moja miłość do tych czworonożnych przyjaciół zainspirowała mnie do stworzenia zasobu, gdzie właściciele psów mogą znaleźć przydatne informacje o zdrowiu, żywieniu i pielęgnacji swoich pupili. Staram się dostarczać aktualne i sprawdzone porady, aby pomóc właścicielom psów zapewnić najlepszą opiekę swoim zwierzakom. Moim celem jest stworzenie społeczności, gdzie miłośnicy psów mogą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą, aby poprawić życie swoich ukochanych pupili.
Twój pies

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: